Janesville55.5°

Janesville Craig sweeps Memorial

Print Print
Gazette Staff
May 2, 2012
— Janesville Craig continued its success in Big Eight Conference dual track and field season.

The Cougar boys went to 4-0 with a 91-50 victory over Madison Memorial at Madison on Tuesday.


The Craig girls improved to 3-1 with a 75-66 victory over their Spartan counterparts.


Coach Jeff Deininger’s boys squad used several second- and third-place finishes to get its victory.


“We’re continuing to improve,” Deininger said. “At this point of the season, that is what you want.


“Everyone did well.”


Coach Mark Marsden’s girls squad received outstanding performances from Maggie Slatter and Ashley Pohlman.


Slatter won the 100, the 300-meter intermediate hurdles and anchored the winning 800 relay team.


Pohlman won the triple jump and long jump and was on two winning relay teams.


“We were short-handed,” Marsden said. “Our two best distance runners were both home sick, and we had some younger runners step up. It was a good team win.


Both squads will compete in the Burlington Demon Invite on Friday.


BOYS TEAM SCORES
CRAIG 91, MEMORIAL 50

100—1. Ryan Kind (JC), 11.35; 2. Tre Hall (JC); 3. Mike Whitaker (JC).


200—1. John Olson (JC), 22.1; 2. Keyaume Buchanan (M); 3. Alex Kerr (M).


400—1. Spencer Hrycay (JC), 53.5; 2. Erik Tollefsrud (JC); 3. Golden (M).


800—1. Evan Lalor (JC), 2:01.4; 2. Alec McCann (JC); 3. Jonah Weisse (M).


1,600—1. Tommy Meister (JC), 4:31.0; 2. Joe Sarow (JC); 3. Jonah Weise (M).


3,200—1. Erioc Paulos (JC), 10:35.1; 2. Tyler Moses (M); 3. Max Snyder (JC).


110 high hurdles—1. Darice Fantain (M), 15.37; 2. Rutger Meister (JC); 3. Nick Merringo (M).


300 intermediate hurdles—1. Fountain (M), 39.69; 2. R. Meister (JC); 3. Menninga (M).


400 relay—1. Craig, 43.82.


800 relay—1. Craig, Craig, 1:33.31.


1,600 relay—Memorial, 3:33.16.


Shot put—1. Sanchez (M), 45-0; 2. Ian Talbot (JC); 3. Mark Parker (JC).


Discus—Ian Talbot (JC), 122-1; 2. Sanchez (M); 3. Grusewitz (M).


High jump—1. Eric DeCremer (JC), 5-8; 2. Sangolio (M); 3. Baldwin (M).


Long jump—1. Calvin Coleman (JC), 21-6; 2. Fountain (M); 3. Ian Reinicke (JC).


Triple jump—1. Coleman (JC), 43-1; 2. Reinicke (JC); 3. Whitaker (JC).


Pole vault—1. Jacob Wilson (JC), 12-6; 2. Sam Plutchak; 3. David Schutta (JC).


GIRLS TEAM SCORES
CRAIG 75, MEMORIAL 66

100—1. Slatter (JC), 12.73; 2. Hoyer (M); 3. Goetz (M).


200—1. Lucas (M), 27.02; 2. A,. Coleman (JC); 3. Goetz (M).


400—1. Lucas (M), 1:01.27; 2. Wells (JC); 3. Garvin (JC).


800—1. Purdy (M), 2:30.6; 2. Bagley (JC); 3. Krause (JC).


1,600—1. Normington (M), 5:51.4; 2. Goulette (M); 3. Meister (JC).


3,200—1. Alexander (M), 13:16; 2. Meister (JC); 3. Crawford (M).


100 high hurdles—1. Arnott (JC), 17.82; 2. Wulfsberg (M); 3. Miller (M).


300 low hurdles—M. Slatter (JC), 49.92; 2. Flowers (M); 3. Miller (M).


400 relay—1. Craig, 52.46.


800 relay—1. Craig, 2:00.05.


1,600 relay—1. Memorial, 4:26.48.


Shot put—1. Funk (JC), 35-3; 2. Franz (M); 3. Ford (M).


Discus—1. Franz (M), 127-8; 2. Funk (JC); 3. Ford (M).


High jump—1. Hoyer (M), 5-0; 2. Calkins (JC); 3. Houden (M).


Long jump—1. Pohlman ©, 15-8; 2. Hondell (M); 3. March (JC).


Triple jump—1. A. Pohlman (JC), 35-4; 2. Coleman (JC); 3. Goetz (M).


Pole vault—1. C. Pohlman (JC), 9-0; 2. Updike (JC); 3. Gorman (JC).



Print Print