Janesville31.2°

Parker High School seniors receive scholarships, awards

Print Print
Gazette staff
May 29, 2014

These Parker High School seniors received scholarships and awards May 21. Information was provided by the school:

-- Karrigan Ahlert, daughter of Brian and Jennifer Ahlert, START Scholarship.

-- Lindsey Ahrens, daughter of Russ and Shannon Ahrens, Sue Prosser Scholarship, Jackson PTA Scholarship, four-year letter winner.

-- Kendall Apfel, son of Dale and Bonnie Apfel, four-year letter winner, Lincoln Elementary PTA Scholarship, "Hammy" Hamilton Track Scholarship, Knipp Poulter Fund Scholarship.

-- Heather Bailey, daughter of Todd and Susan Bailey, Community Credit Union Jerry A. Bilek Power Start Scholarship, Janesville Professional Police Association Scholarship.

-- Karmen Bailey, daughter of Bret and Janell Bailey, Frank J. Wierzba Memorial Scholarship, Z Travel Tours Scholarship, Mercy Health System Association of Volunteers Scholarship.

-- Elizabeth Beardmore, daughter of Douglas and Cindy Beardmore, American Red Cross Blood Drive Scholarship.

-- Makensey Becker, daughter of Randy and Tami Becker, Janesville Blackhawk Golden "K" Scholarship.

-- Samantha Berry, daughter of Pamela Berry and William Berry, START Scholarship.

-- Fredrick Blaser, son of Fredrick and Kimberly Blaser, RIMO Scholarship, Sue Prosser Scholarship.

-- Zachary Brandenburg, son of Donavan and Michelle Brandenburg, Tim Kettle Memorial Scholarship.

-- Tristan Breidenstein, son of Keith and Jocelyn Breidenstein, Howard Peterson Scholarship, START Scholarship, Elks Ladies Scholarship, Dan Wastak Scholarship.

-- Darin Brewster, son of Troy Brewster and Andrea Ondesko, Janesville Western Star Masonic Lodge and Wisconsin Masonic Foundation Scholarship.

-- Isaac Brodkey, son of Karen Hirsch and Frank Brodkey, Creighton University Scholarship.

-- Daniel Brose, son of Christopher and Denise Brose, Evelyn Kettle-John Carson Tribute Scholarship, Globe University 2014 Director's Academic Scholarship.

-- Ciara Buol, daughter of Clifford and Wendy Buol, Kienow Hilt VFW Auxiliary Nursing Scholarship.

-- Collin Burr, son of Richard and Jane Burr, Rock River Chapter No. 236 Vietnam Veterans of America Scholarship, Janesville Noon Kiwanis Club Scholarship, UW-Rock County Foundation Allen Scholarship.

-- Keegan Burr, son of Richard and Jane Burr, Rock River Chapter No. 236 Vietnam Veterans of America Scholarship, Janesville Noon Kiwanis Club Scholarship.

-- Jenna Cavey, daughter of Dean and Jackie Cavey, Valedictorian, Academic Excellence Scholarship, UW-La Crosse Soaring Eagle Scholarship, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, four-year letter winner, First Lutheran Church Scholarship, L. Patrick McGuire Presidential Recognition of Excellence Scholarship.

-- Calvin Christensen, son of Michelle Christiansen and Eric Christensen, Janesville Little Theatre Elizabeth Orear French Memorial Scholarship, St. William Home and School Scholarship.

-- Christy Coleman, daughter of Dennis and Tammy Coleman, UW-Whitewater Janesville Promise Scholarship.

-- Andrea Coles, daughter of Alan Coles and Mary Ann Sherwood, Women of the Moose Health Scholarship.

-- Samuel Conroy, son of William and Kelly Conroy, St. William Home and School Scholarship, MSOE Academic Scholarship, Wisconsin Interscholastic Athletic Swim Coaches Association All State.

-- Alyson Creighton, daughter of Jeff Creighton and Kristi Creighton, Henry L. & Ruth O. Elmer Nursing Scholarship.

-- James Cunningham, son of Paul and Kerri Cunningham, UW-Whitewater Janesville Promise Scholarship, Marilyn Keating Memorial Art Scholarship.

-- Felicia Dewey, daughter of Waylin and Lisa Dewey, Janesville Morning Rotary Service about Self Scholarship.

-- Delaney Evans, daughter of Michelle Guzzardo, Robert C. Lovejoy Scholarship, Janesville Noon Rotary Scholarship.

-- Dominic Fisk, son of Christine Walquist and Jeffrey Fisk, James F. Adams Construction Scholarship.

-- Cara Fleming, daughter of Edna and Shane Fleming, four-year letter winner.

-- Paiton Foster, daughter of Brian and Paula Foster, Concordia University Presidential Scholarship, Parker High School Volunteer Wall of Fame, four-year letter winner, American Legion Athletic Medal, St. John Vianney PTO Scholarship, Janesville Professional Police Association Scholarship.

-- Claire Fox, daughter of Michael and Carol Fox, UW-River Falls Falcon Scholars Award, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship.

-- Seth France, son of Brian and Christine France, START Scholarship.

-- Nicholas Garey, son of Angela Garey and Jeffery Garey, Frank J. Wierzba Memorial Scholarship, RiversEdge Youth Bowling Scholarship in memory of Evelyn Kettle, Evelyn Kettle-John Carson Tribute Scholarship, four-year letter winner, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship.

-- Robert Getka, son of Robert and Susan Getka, JEA Scholarship.

-- Andrea Gohde, daughter of Andrew Gohde and Marsha Johnson, START Scholarship, Dan Wastak Scholarship, Janesville Professional Police Association Scholarship.

-- Ian Groth, son of David Groth and Patricia Piek-Groth, UW-Whitewater Janesville Promise Scholarship.

-- Dominick Gruenwald, son of Jim Nemeth, Rex P. Ryan Scholarship.

-- Mark Hanley, son of Michael and Laura Hanley, Alvah & Lulu Lloyd Scholarship, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship, Milton Siker Scholarship.

-- Christopher Hanson, son of Daniel and Aleta Hanson, Janesville Professional Police Association Scholarship.

-- Rebecca Harmata, daughter of Kazimik and Etsuko Harmata, WIAA Scholar Athlete, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, 2014 United States Marine Corps High School Distinguished Athlete Award, four-year letter winner, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship, Wisconsin Elks Association Scholarship.

-- Anna Homerding, daughter of Jamie and Patricia Homerding, START Scholarship.

-- Paul Jacobson Jr., son of Paul and Sherry Jacobson, four-year letter winner.

-- Matthew Jacque, son of Brian and Kathleen Jacque, Moore Family Scholarship.

-- Zachary Kienbaum, son of Timothy and Kelli Kienbaum, Janesville Blackhawk Golden "K" in memory of Hugh Horswill Scholarship.

-- Samuel Kisting, son of Craig and Lori Kisting, South Central Builders Association Scholarship, Southern Wisconsin High School Bowling Club Scholarship.

-- Mitchell Koller, son of Matt and Mary Koller, National Wild Turkey Blackhawk Toms Scholarship, Bower City Garden Club Scholarship, American Business Woman's Association Scholarship, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.

-- Abbigail Kraus, daughter of Mike and Vicky Kraus, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, Carroll University Voorhees Scholarship, Lavern Anderson Memorial Scholarship, Lincoln Elementary PTA Scholarship, Henry L. & Ruth O. Elmer Nursing Scholarship.

-- Alyssa Krauter, daughter of Brenda Krauter and Dave Krauter, Janesville Blackhawk Golden "K" in memory of John Dooley Scholarship.

-- Lauren Lathrop, daughter of David Lathrop and Heidi Jonczyk-Lathrop, Henry L. & Ruth O. Elmer Nursing Scholarship, 2014 Parker High School Citizenship Award.

-- Hailey Leisten, daughter of Mark and Pamela Leisten, four-year letter winner.

-- Katie Loback, daughter of Neal Loback and Michelle Riley, Adams Elementary Alumni Scholarship.

-- Jordan Manthey, son of Bruce and Cheri Manthey, RiversEdge Youth Bowling Scholarship in memory of Evelyn Kettle, Evelyn Kettle-John Carson Tribute Scholarship.

-- Cassidy Masterson, daughter of James and Marlene Masterson, Norman W. and Janice Graper Scholarship.

-- Adrianna Mayfield, daughter of Marsha Mayfield, Frank J. Wierzba Memorial Scholarship, Z Travel Tours Scholarship, JAREA-Margaret Chenoweth Scholarship, UW-Rock County Foundation Partnership for Parent Scholarship.

-- Michael Money, son of David and Debra Money, "Hammy" Hamilton Track Scholarship.

-- Hannah Muehlenkamp, daughter of Brian and Peggy Muehlenkamp, John & Jo Draeger Scholarship, American Association of University Women Scholarship, UW-Platteville Janesville Parker High School Community Scholarship.

-- Sarah Myles, daughter of Michelle Ware, Katherine M. Belling Memorial Art Scholarship, UW-Whitewater Janesville Promise Scholarship, UW-Whitewater King Chavez Scholarship.

-- Faith Oestreich, START Scholarship, Military Order of Cootie Wacha Kalit No. 9 Auxiliary Scholarship, Jefferson Elementary PTA Scholarship, Beloit Health System Nursing Scholarship.

-- Brennan Olin, son of Dan Olin and Laurie Olin, James E. Piehl Memorial Scholarship.

-- Cullen Osmond, son of Paul and Shelly Osmond, JEA Scholarship, Janesville Catholic Women's Club Scholarship, Laura Watson Volunteer Service Memorial Scholarship, Rock Energy Cooperative Scholarship, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship.

-- Janay Pepper, daughter of DuWayne and Cheryl Pepper, Emily Kletzien Memorial Scholarship.

-- Rachel Perkins, daughter of Terry and Karin Perkins, Valedictorian, Geraldine Hedberg Scholarship, Wartburg College Meistersinger Scholarship, Wartburg College Regent's Scholarship, Wartburg College Dr. Gregory & Ann Hagensick Endowed Scholarship, Wartburg College George & Beverly Buhr Scholarship, Wartburg College High School Leadership Scholarship, Wartburg College John & Marcia Meyer Endowed Scholarship, Janesville Woman's Club Association Scholarship, four-year letter winner, Van Buren Elementary PTA Scholarship, Wisconsin Interscholastic Athletic Swim Coaches Association All State.

-- Jordan Peyer, son of William and Frances Peyer, Valedictorian, Janesville Elk Lodge No. 254 U.S. Constitution Scholarship, National Achievement Award, Academic Excellence Scholarship, WIAA Scholar Athlete, 2014 United States Marine Corps High School Semper Fidelis Award, four-year letter winner, 2014 Parker High School Citizenship Award.

-- William Phalin, son of Todd and Karen Phalin, Rock County 4-H Fair Alumni Association Robert Miller Scholarship, START Scholarship.

-- Samantha Pitkin, daughter of Jeffrey Pitkin and Darci Pitkin, Henry L. & Ruth O. Elmer Nursing Scholarship.

-- Collin Powers, son of Jeffery and Katherine Powers, Janesville Blackhawk Golden "K" in memory of Hugh Horswill Scholarship.

-- Tania Ramos-Bueso, daughter of Matha Bueso, Moore Family Scholarship.

-- Elizabeth Rennie, daughter of Todd and Nancy Rennie, Elks Ladies Scholarship, Northern Michigan University National Honors Award.

-- Micayla Richards, daughter of Timothy and Kelly Richards, four-year letter winner, Richard Klipstein THOR Scholarship, Parker DECA Scholarship.

-- Marissa Ruchti, daughter of Mary Lou Ruchti and John Ruchti, Frank J. Wierzba Memorial Scholarship, four-year letter winner, Concordia University Regents Scholarship.

-- Samuel Schendel, son of Todd and Rachel Schendel, Valedictorian, National Merit Scholar Semifinalist, U.S. Presidential Scholar, Academic Excellence Scholarship, Karl A. & Bernice Samek Scholarship, 2014 U.S. Marine Corps High School Scholastic Excellence Award.

-- Emily Schoonover, UW-Rock County Alliant Energy Scholarship.

-- Christopher Schultes, son of Gary and Nicole Schultes, Dan Wastak Memorial Scholarship, START Scholarship, Bob Huber Memorial Scholarship.

-- Noah Seichter, son of Chad and Cynthia Seichter, National Merit Scholar Semifinalist, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, UM-Twin Cities Gold Scholar Award, UM-Twin Cities Undergraduate Research Scholarship, University of Minnesota National Merit Scholarship.

-- Rosalie Sellman, daughter of Daniel and Susan Sellman, Elks Club Scholarship in Memory of Leon Glowacki.

-- Elizabeth Severance, daughter of Steven and Theresa Severance, St. Norbert Trustee Distinguished Scholarship, Janesville Noon Lions Club Scholarship, Parker DECA Scholarship.

-- Brecklyn Skaleski, daughter of Tracey Skaleski and Thomas Skaleski, Frank J. Wierzba Memorial Scholarship, four-year letter winner.

-- Morgan Slaback, daughter of James and Diane Slaback, four-year letter winter, "Hammy" Hamilton Track Scholarship.

-- Hannah Smith, daughter of David and Lisa Smith, Henry L. & Ruth O. Elmer Nursing Scholarship.

-- Blake Stacks, son of Kristin Anderson and Jeffrey Stacks, Anita Fanta Scholarship, Army Reserve National Scholar Athlete Award, Wisconsin Interscholastic Athletic Swim Coaches Association All State.

-- Ariel Stefanczyk, daughter of Michael and Angela Stefanczyk, Parker FFA Scholarship, Rock County 4-H Fair Alumni Association Scholarship, Janesville FFA Alumni Scholarship.

-- Tyler Steinke, son of Thad and Carolyn Steinke, University of South Dakota Coyote Commitment Grant Scholarship, four-year letter winner.

-- Margaret Grace Stewart, daughter of Wendy and Bruce Stewart, Joseph N. Melan College Scholarship, Rock River Chapter No. 236 Vietnam Veterans of America Scholarship.

-- William Theisen, son of Robin and Patricia Theisen, Janesville Youth Baseball Scholarship, four-year letter winner, Jacob Mayfield Scholarship, Parker DECA Scholarship.

-- Ryan Thomas, son of Jim and Misty Thomas, John S. Scott Scholarship, AFSCME Local No. 938 Scholarship.

-- Adam Thompson, son of David and Lorrie Thompson, Edna M. Guerra Memorial Scholarship, Janesville Noon Rotary Scholarship, Kienow Hilt VFW Good Citizenship Award, Henry L. & Ruth O. Elmer Nursing Scholarship, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.

-- Hunter Thompson, son of Jeffrey and Tracy Thompson, Western Golf Association Evans Scholarship, Madison PTA Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.

-- Mitchell Treinen, son of Joe and Sharon Treinen, four-year letter winner, American Legion Athletic Medal.

-- Alyssa Valley, daughter of Bradford and Wendy Willing-Valley Rock River Chapter No. 236 Vietnam Veterans of America Scholarship.

-- Scott Van Der Haegen, son of Emily VanderHaegen and Scott VanDerHaegen, four-year letter winner, UW-Eau Claire Blugold Promise-Gunderson Scholarship, Joel Struebin Memorial Scholarship.

-- Dai-Von Vance-Jenkins, son of Rose Jenkins, four-year letter winner.

-- Jeremy Watson, son of William Watson, Richard F. Schwarer Scholarship.

-- Erin Weber, daughter of Valerie McKeown and Jeffrey Weber, UW-Whitewater Janesville Promise Scholarship.

-- Nicholas Whitney, son of Randy Whitney and Donna Brahmer, Frank J. Wierzba Memorial Scholarship, Janesville Noon Rotary Scholarship, Henry L. & Ruth O. Elmer Nursing Scholarship.

-- Nicole Williams, daughter of Laurie Kline and Dave Williams, START Scholarship.

-- Correy Winke, son of Mark and Sonia Winke, George and Harriet Christopherson Scholarship, Tuesday Morning Optimist Club Scholarship, UPS Foundation George D. Smith Scholarship.

-- Robert Wyss, son of Tina Soderburg Aldrich and Mike Aldrich. Stanley Weber Memorial Scholarship, American Business Women's Association Dolores Noll Family Scholarship, Rock Aqua Jays Water Club Scholarship, Alliant Energy Foundation Community Service Scholarship, Rock River Valley Tooling & Machining Association Scholarship, Moore Family Scholarship, Parker High School Volunteer Wall of Fame, George Clatworthy RMGA Golf Team Scholarship, Washington Elementary PTA Scholarship, Wilson Rawls Scholarship, American Association of University Woman Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Scholarship, Janesville Youth Football Scholarship.

-- Taylor Wyss, daughter of Brian and Kari Wyss, four-year letter winner, Army Reserve National Scholar Athlete Award, George Clatworthy RMGA Golf Team Scholarship, First Lutheran Church Scholarship.

-- Dylan Zweifel, Salutatorian, Joseph N. Melan College Scholarship, Rubie McWillliam Scholarship, Janesville Noon Rotary Scholarship, Wisconsin Interscholastic Athletic Swim Coaches Association All State, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.



Print Print