Janesville28.4°

Craig seniors collect scholarships, awards

Comments Comments Print Print
Gazette staff
May 29, 2014

These Janesville Craig High School seniors received scholarships and awards Wednesday. Information was provided by the school:

--Kassandra Arnold, daughter of Michael Arnold and Michelle Clark, Bob Kimball Charter School Scholarship.

--Angela Basurto-Bonilla, daughter of Juan and Mariela Del Camino, Nona Mathews Kubitz Memorial Scholarship.

--Michael Beecher, son of Brent and Ann Beecher, Richard F. Schwarer Scholarship, Cargill United Methodist Scholarship, Janesville Noon Rotary Scholarship, American Association of University Women Scholarship, Spanish Honor Society Scholarship.

--Henry Bolster, son of Michael Bolster and Sukey Ryan, Karl Southworth Memorial Scholarship, Chris and Ed Stried Scholarship, Kyle Sippy Memorial Scholarship, National Merit Commended Student.

--Olivia Bolton, daughter of Shaughn and Katherine Bolton, Monroe Elementary PTA Scholarship, Student Council/Red Cross Blood Drive Award.

--Jacques Boudreau, son of Jacques and June Boudreau, Philip McQuade Memorial Scholarship, Janesville Noon Kiwanis Scholarship.

--Walker Bown, son of Gerald Bown and Kimberly Story, First Lutheran Foundation Scholarship.

--Kristen Broege, daughter of Phyllis Broege and the late Steve Broege, George and Ruby Conway La Prairie 4-H Scholarship, ABWA-Park City Chapter Scholarship, Janesville Catholic Women's Club Scholarship, Rock County 4-H Fair Alumni/Funk Family Scholarship, Wisconsin Holstein Association Scholarship, Rock County Dairy Promotion Scholarship, Rock Energy Cooperative Scholarship, Janesville FFA Alumni Scholarship, Craig FFA Scholarship, Rock County Holstein Breeders.

--Devon Brunsell, daughter of Stacy and Mike Brunsell, Vietnam Veterans of America Rock River Chapter No. 236 Scholarship, Janesville Art League Scholarship, Carrie Crystal Stuckert Art Scholarship/The Dreampool Foundation.

--Hailey Caldwell, daughter of Rebecca Behling, Alpha Delta Kappa, Chi Chapter Scholarship, Ernella Hunziker Memorial Scholarship, Janesville Little Theatre Scholarship.

--Allison Calkins, daughter of Ty and Kathy Calkins, American Legion Athletic Award, CATS Scholar Athlete, Eastside Basketball Boosters Club Scholarship, Kennedy Elementary PTO Scholarship, Chris and Ed Stried Scholarship, WIAA Scholar Athlete.

--Austin Campbell, son of Andrew and Michelle Campbell, 2014 Senior Class Scholarship.

--Caitlin Cass, daughter of Charity Catacutan and Kenneth Cass, Spanish Honor Society Scholarship.

--Caroline Catlin, daughter of Kirstin Catlin-Friedrich, V.F.W. Post 1621 Auxiliary Nursing-Medical Scholarship, Henry L. and Ruth O. Elmer Memorial Nursing Scholarship.

--Ryan Cook, son of Kyle and MaryAnn Cook, Salutatorian Award, Elks Ladies Scholarship, Janesville Morning Rotary/Service Above Self Scholarship, Mercy Health Association of Volunteers Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Foundation.

--Patrick Corcoro, son of Frederico and Marivk Corcoro, 2014 Senior Class Scholarship.

--Samantha Dawiedzyk, daughter of Katie Dawiedzyk, Janesville Promise Scholarship, George Clatworthy RMGA Golf Scholarship.

--Zachary Dawson, son of Colleen Dawson, S.T.A.R.T. Scholarship.

--Joseph DeGarmo, son of Christine DeGarmo and Randy DeGarmo, Henry L. and Ruth O. Elmer Memorial Nursing Scholarship.

--Trevor Dickson, son of John Dickson and Michelle Dickson, Salutatorian Award.

--Gavin Dillavou-Brown, son of Anne Dillavou, National Merit Outstanding Participant, Janesville Noon Rotary Club Scholarship, Terry & Larry Oberley Memorial Scholarship.

--Alexander Faust, son of Michael and Jennifer Faust, Dr. Herman Nienhuis MD Memorial Scholarship.

--Kei Fujisawa, son of Hiroshi Fujisawa and Jennifer Bleak, Jeremiah Campbell Scholarship, John S. Scott Scholarship, John McPoland Memorial Scholarship, Youth Baseball of Janesville Scholarship, Wilson Rawls Scholarship, Student Council/Red Cross Blood Drive Award.

--Cady Gansen, daughter of Edward and Christi Gansen, Valedictorian Award, Wisconsin Academic Excellence Scholarship, Sylvia B. Feingold Scholarship, Cargill United Methodist Scholarship, Chris and Ed Stried Scholarship, French Honor Society Scholarship.

--Kaitlyn Grace, daughter of Stephanie Dorsey, Henry L. and Ruth O. Elmer Memorial Nursing Scholarship, Student Council/Red Cross Blood Drive Award.

--Justin Graham, son of Linda Weis, Janesville Renaissance Fair Community Scholarship, Mike Kuehne Scholarship, Cecelia Howe Scholarship.

--Jacob Gray, son of Robert and Sue Gray, James Swart ROTC Scholarship.

--Kayley Hackett, daughter of David and Cindy Hackett, Joseph N. Melan College Scholarship, Student Council/Red Cross Blood Drive Award.

--Kelsey Hackett, daughter of David and Cindy Hackett, Joseph N. Melan College Scholarship, Student Council/Red Cross Blood Drive Award.

--Drew Hallmark, son of Andrew and Christy Hallmark, Vietnam Veterans of America Rock River Chapter No. 236 Scholarship.

--Michelle Herzog, daughter of Richard and Lydia Herzog, National Art Honor Society Scholarship.

--Caitlin Hill, daughter of John and Jill Hill, Irene Hoyt Education Scholarship, Norman W. and Janice Graper Scholarship, Mae Thiesen Scholarship, Sue Prosser Educational Scholarship, Margaret Chenowith Janesville Area Retired Educators Association Scholarship, Gene Thorpe, Don Kazda, Fred Parkinson RMGA Members Scholarship.

--Kristofer Holmberg, son of Pamela Holmberg, S.T.A.R.T. (Scholarships for Technical and Recognized Training).

--Sarah Holford, daughter of Jim and Kathleen Holford, Irene Hoyt Education Scholarship, Janesville Professional Police Association Scholarship.

--Matthew Jacob, son of Gregory and Rachel Jacob, Janesville Promise Scholarship, Kenneth F. and Grace E. Bick Scholarship.

--Alexander Janssen, son of Trent and Tina Janssen, Valedictorian Award, Wisconsin Academic Excellence Scholarship, National Merit Commended Student.

--Connor Jensen, son of Jay and Christina Jensen, Timmy Mork Cullen Scholarship, National Merit Commended Student, Spanish Honor Society Scholarship.

--Matthew Johnson, son of Roger and Ronette Johnson, Janesville Promise Scholarship, Janesville Professional Police Association Scholarship, Janesville Youth Hockey/The Scott Barritt Scholarship.

--Morgan Kemp, daughter of Jeffery and Patti Kemp, Student Council/Red Cross Blood Drive Award, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, American Association of University Women Scholarship, Spanish Honor Society Scholarship.

--Kimberly Klusmeyer, daughter of Larry and Julie Klusmeyer, First Lutheran Youth Foundation Scholarship.

--Kyle LeCaptain, son of Jany LeCaptain and Dennis LeCaptain, Janesville Professional Police Association Scholarship, Janesville Area Crimestoppers Scholarship.

--Abigail Ledford, daughter of Delores Pavey, Wednesday Morning Optimist Scholarship.

--Troy Lipker, son of Scott and Jill Lipker, Valedictorian Award, John and Jo Draeger Scholarship.

--Felicia Lynch, daughter of Gordon and Angela Lynch, National Art Honor Society Scholarship.

--Derrick Mair, son of Thomas and Barbara Mair, Howard Peterson Scholarship, James F. Adams Construction Scholarship Fund, AFSCME Local 938 Scholarship, S.T.A.R.T. Scholarship (Scholarships for Technical and Recognized Training), Janesville Youth Football Scholarship.

--Logan Maresch, son of Corey and Lynette Maresch, S.T.A.R.T. Scholarship (Scholarships for Technical and Recognized Training).

--Aaron Maresch, son of Corey and Lynette Maresch, S.T.A.R.T. Scholarship (Scholarships for Technical and Recognized Training), Ronald J. Jelinek Memorial Fund for Welding Education Scholarship.

--Ryan Marshick, son of Dave and Jane Marshick, Valedictorian Award, Janesville Promise Scholarship, Robert C. Lovejoy Memorial Scholarship.

--Jessica Martin, daughter of Brian and Megan Martin, Nona Mathews Kubitz Memorial Scholarship.

--Emily Mashek, daughter of Toby and Annette Mashek, Craig FFA Scholarship.

--Alec McCann, son of Troy and Lisa McCann, Student Council/Red Cross Blood Drive Award, Janesville Noon Kiwanis Scholarship, Wisconsin Academic Excellence Scholarship, Valedictorian Award, Wilson Rawls Scholarship, WIAA Scholar Athlete, Alumni Scholarship for St. John Vianney, American Legion Athletic Medal, Eastside Basketball Boosters Scholarship, Kyle Sippy Memorial Scholarship, CATS Scholar Athlete Award.

--Ryan McGinty, son of Daniel and Teri McGinty, Bob Huber Memorial Scholarship.

--Lisa Mentz, daughter of Les Mentz and Karen Foss, Janesville Noon Rotary Scholarship, V.F.W. Post 1621 Citizenship Scholarship, French Honor Society Scholarship, First Lutheran Church Youth Scholarship.

--Nolan Moran, son of Todd and Lisa Moran, Valedictorian Award, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, George K. Steil Sr. Scholarship, George Clatworthy RMGA Golf Scholarship.

--Tabitha Nelson, daughter of Orrin and Diane Nelson, Amy Elizabeth Houseman Memorial Scholarship, S.T.A.R.T. Scholarship (Scholarships for Technical and Recognized Training).

--Jennifer Nhol, Delta Kappa Gamma-Technology Award.

--Taylor Palmby, daughter of Paul and Barb Palmby, Student Council/Red Cross Blood Drive Award, Chris and Ed Stried Scholarship, Kevin Freund Memorial Scholarship.

--Matthew Plewa, son of Robert and Lisa Plewa, Adams Elementary PTA Scholarship.

--Courtney Pohlman, daughter of Thomas and Susan Pohlman, Chris and Ed Stried Scholarship, Frank W. Douglas Scholarship.

--Megan Preston, daughter of Shain and Ellen Preston, Valedictorian Award, Alva and Lulu Lloyd Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.

--Samuel Quinn, son of Jeffery and Kelly Quinn, Cargill United Methodist Church Scholarship.

--Autumn Radloff, daughter of Tammy Brenner, Delta Kappa Gamma Technology Award.

--Kaylin Radloff, daughter of Todd and Sudha Radloff, Janesville Professional Police Association Scholarship.

--Carmen Rick, daughter of Todd and Shelly Rick, Janesville Promise Scholarship.

--Alexis Roach, daughter of Robert and Dawn Roach, Rex P. Ryan Memorial Scholarship, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, Janesville Noon Rotary Scholarship, Mercy Association of Volunteers Scholarship, Knipp-Poulter Fund Scholarship, Rock Valley Fellowship of Reconciliation Scholarship.

--Alexander Rohr, son of David and Nadine Rohr, Silas Kyle Sims Foundation Scholarship.

--Justin Runde, son of Diane Runde and the Late Brian Runde, George and Ruby Conway/LaPrairie 4-H Scholarship, Geraldine Hedberg Scholarship, Rock County 4-H Fair Alumni-Willard Arndt Memorial Scholarship, Agribusiness Council Scholarship, Janesville FFA Alumni Scholarship, Kennedy Elementary PTO Scholarship, Janesville Youth Hockey/The Scott Barritt Scholarship, Bower City Garden Club Scholarship, Craig FFA Scholarship.

--Haleigh Salemi, daughter of Scott and Kino Salemi, Janesville Education Association Scholarship.

--Leah Sanford, daughter of Gary and Tami Sanford, 2014 Senior Class Scholarship.

--Nicholas Schieldt, son of Paul and Amanda Schieldt, Valedictorian Award, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, Frank W. Douglas Living Scholarship, Premier Oral Surgery Scholarship, Student Council/Red Cross Blood Drive Award.

--Emma Schmaling, daughter of Eric and Amy Schmaling, Janesville Promise Scholarship.

--Nathan Schneider, son of Lori Schneider and Gerald Schneider, Valedictorian Award, Wisconsin Academic Excellence Scholarship.

--Joanna Schroeder, daughter of Darren and Janet Schroeder, ABWA-Park City Chapter Scholarship, Jefferson Elementary PTO Scholarship, Allen Scholarship, Janesville Noon Kiwanis Scholarship.

--Maddie Schroeder, daughter of Scott and Shelly Schroeder, Cecelia Howe Scholarship, Mae Thiesen Scholarship, Theresa A. Purinton Scholarship, Janesville Renaissance Fair Community Scholarship.

--Kaylee Scidmore-Rossing, daughter Lynn Rossing and Mike Rossing, Elks Ladies Scholarship.

--Evan Shortreed, son of Timothy and Krista Shortreed, Edna Anderson Alumni Scholarship, Vietnam Veterans of America Rock River Chapter No. 236 Scholarship, Knipp-Poulter Fund Scholarship.

--David Shulta, son of Steven and Kathleen Shulta, First Lutheran Youth Scholarship.

--Jensen Skinner, daughter of Annette Skinner, Janesville Noon Lions Club, Student Council/Red Cross Blood Drive Award.

--Ross Sroda, son of Michael and Mari Sroda, Karl A. & Bernice E. Samek Scholarship, Wilson Rawls Scholarship, Chris and Ed Stried Scholarship, United Arts Alliance Scholarship.

--Emily Steinhorst, daughter of Kathi Steinhorst, Blackhawk Golden K Kiwanis Scholarship, Monroe Elementary PTA Scholarship.

--Daniel Swales, son of Kevin and Lisa Swales, Janesville Western Masonic Lodge Scholarship.

--Addison Swenson, son of Jonathan and Jamie Swenson, Chris and Ed Stried Scholarship, Craig High School Purchase Award, Katherine M. Belling Memorial Art Scholarship.

--Samantha Tan, daughter of Joan Tan and Dan Tan, Monroe Elementary PTA Scholarship.

--Katelyn Thompson, daughter Steven and Heather Thompson and Tish and Blaine Correll, Cargill United Methodist Church Scholarship.
n Alexa Thornton, daughter of Eric and Charyl Thornton, Wilson Rawls Scholarship.

--Alexa Thornton, daughter of Eric and Charyl Thornton, Wilson Rawls Scholarship.

--Mackenzie Tinker, daughter of David and Lori Tinker, Valedictorian Award, Theodore W. Batterman Family Foundation Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.

--Erik Tollefsrud, son of Mikal and Shannon Tollefsrud, Janesville Education Association Scholarship.

--Amanda Trapp, daughter of Ken and Anne Trapp, Janesville Catholic Women's Club Scholarship, St. Mary's Alumni Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.

--Matthew VanRemortel, son of Joseph and Maria VanRemortel, Blackhawk Community Credit Union Foundation Scholarship.

--Andrea Wakefield, daughter of Clifton Wakefield, Gene Thorpe, Don Kazda, Fred Parkinson, RMGA Members Scholarship, Henry L. and Ruth O. Elmer Memorial Nursing Scholarship.

--Carly White, daughter of Scott and Heather White, Janesville Promise Scholarship.

--Nichole Wilson, daughter of Michael and Lynn Galbraith-Wilson, Elks Club-In Memory of Leon M. Glowacki Scholarship, Janesville Women's Club Scholarship, Rock County 4-H Fair Alumni Scholarship, Agribusiness Council Scholarship, Craig FFA Scholarship, Badgerland Financial Scholarship, Janesville FFA Alumni Scholarship.

--Alexandria Winchell, daughter of Melissa Winchell, Reverend Eugene Beltz memorial Scholarship, Vietnam Veterans of America Rock River Chapter No. 236 Scholarship

--Shelby Winchell, daughter of Melissa Winchell, Vietnam Veterans of America Rock River Chapter No. 236 Scholarship, Ron Borcherding Memorial Scholarship.

--Abigail Wright, daughter of Chip and Becky Wright, V.F.W. Military Order of the Cootie Wacha-Kalit No. 9 Auxiliary Scholarship, S.T.A.R.T. (Scholarships for Technical and Recognized Training).

--Peyton Wunn, son of Jeffrey and Jenny Wunn, Cargill United Methodist Church Scholarship.



Comments Comments Print Print